Amiga CD32. Pierwsza konsola 32 bitowa z napędem CD. I choć od czasu premiery, która odbyła się 16 Lipca 1993 roku w Science Museum (Londyn) minęły już 22 lata, jest wciąż doskonałą propozycją dla miłośników gier. Konsola jest w zasadzie pozbawioną klawiatury (oraz stacji dyskietek) kopią Amigi 1200, także biblioteka gier jest pokaźna. Jedynym problemem dla współczesnego gracza może być jakość obrazu, która przy podłączeniu poprzez standardowe złącza wizyjne nie jest zbyt wysoka. Jednak nie zawsze tak musi być – dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy zajmującej się modyfikacjami sprzętu retro – GearLab, Pana Sebastiana Chludzińskiego, otrzymaliśmy do testów Amigę z modyfikacją RGB.

W internecie można znaleźć wiele przykładóww jaki sposób dokonać wyprowadzenia sygnału RGB na złącza SCART, celem podłączenie nowożytnych odbiorników TV. Amiga sama z siebie miała wersje z RGB, jednak częściej spotykany model ma Modulator i S-video. Poprzez modulator (czyli wyjście antenowe) obraz nie jest zadowalający, a nowoczesne TV nie posiadają złącza S-video . Celem modyfikacji było uzyskanie obrazu zgodnego z RGB w złączu SCART, tak aby jakość wyświetlania była jak najbardziej zbliżona do perfekcji na każdym odbiorniku wyposażonym w SCART z obsługą RGB. W zakres modyfikacji wchodzą prace związane z usunięciem całego modulatora analogowego sygnału wideo, w jego miejsce montowane jest gniazdo – w tym wypadku dobrze pasuje DB9. Potrzebne są dodatkowe elementy celem wyregulowania sygnału wysyłanego na odbiornik . Podawane jest napięcie +5 V z płyty Amigi celem, włączenia w odbiornikach trybu RGB, natomiast pominięto sygnał auto przełączenia + 12 V. Dodatkowo zostały wyprowadzone złącza cinch stereo które, podłącza się do Amigi celem przesłania dźwięku do odbiornika . Modyfikacja jest w pełni odwracalna, praktycznie bez śladu.

IMG_8096 IMG_8097

Trzeba przyznać że cel został osiągnięty – po podłączeniu Amigi CD32 do 50 calowego telewizora obraz jest idealnie czysty i ostry.

IMG_8109 IMG_8112

Kolory są żywe, nie ma można dostrzec smużenia, czy też zniekształceń. Z całą pewnością gry nabierają nowego kolorytu, nie dostępnego do tej pory ze względu na ograniczenia jakościowe złącza antenowego.

IMG_8114 IMG_8117

Polecam szczerze, jeśli posiadacie Amigę CD32 naprawdę warto dokonać tej modyfikacji!

IMG_8120

 

Kontakt do wykonawcy: GearLab, mail: biuro@gearlab.pl tel: 531 190 100