Podłączając współczesne hyper komputery, tablety i telefony do sieci internet nie musicie się zbytnio gimnastykować. Wystarczy wetknąć kabel, lub znaleźć sieć bezprzewodową i wpisać hasło, a już możecie korzystać z zasobów www. Ale co zrobić jeśli chcecie podłączyć Waszego 6 mhz-owego IBM-a XT z 83 roku?

Na tegorocznym Zimowisku Linuksowym obecni byliśmy jako wystawca w strefie retro. Impreza (jak zwykle świetna) była okazją do poznania wielu ciekawych ludzi.
Między innymi właściciela wyprodukowanego w 1983 roku klona IBM XT firmy Sanyo, podłączonego do sieci internet! Pan Marek Michałkiewicz, bo to On jest owym właścicielem, na co dzień zajmuje się „providerką” Internetu – zarządza firmą Amelek.net, działającą na terenie położonego niedaleko Gdańska, Banina.

IMG_0330

Sprzęt pojawił się w domu Pana Marka na początku lat 80, przewieziony w tajny sposób (ze względu na embargo nałożone przez Cocom) z RFN-u.
Po osiągnięciu bariery wydajności został odstawiony do piwnicy na lat dwadzieścia kilka. W zeszłym roku właściciel, przywiązujący do swego pierwszego sprzętu szczególną wartość sentymentalną, postanowił przywrócić go do życia. Jak na sprzęt z tamtej epoki przystało przywrócenie do życia równało się z odkurzeniem i włączeniem – sprzęt zadziałał od pierwszego wciśnięcia guzika. Dla Pana Marka jednak było to zbyt mało!
Pędzony tak dobrze nam znanym „zboczeniem zawodowym”, postanowił podłączyć sprzęt z poprzedniego tysiąclecia  do sieci internet. Rzecz jasna chytrze tłumacząc swe zamiary brakiem dyskietek do napędu 5,25 w który to wyposażony jest XT…

IMG_0326

Sprawa nie była prosta – płyta główna komputera posiada złącza ISA 8 bitowe, a karty sieciowe ze złączem RJ45 dostępne były (w drugim obiegu, rzecz jasna)  jedynie 16 bitowe. Na szczęście udało się dopasować model 16 bitowy działający w złączu 8 bitowym, pozwalający na konfigurację za pomocą zworek. Problemem również okazał się brak dostępnego sterownika.

IMG_0325
Do zakupionej karty nie była niestety dołączona dyskietka. Sieć www również nie była tutaj pomocna.
Pan Marek, nie mający zwyczaju się poddawać, nawiązał kontakt z producentem karty, który mało tego że wysłał odpowiedni sterownik, to jeszcze zoptymalizował go pod opisane środowisko.

IMG_0323
Karta zaczęła działać. Dzięki pakietowi mTCP (http://www.brutman.com/mTCP/) zawierającemu 11 aplikacji  TCP/IP, możliwe stało się bezpośrednio pod Dosem: pobieranie adresu z DHCP, pobieranie i wysyłanie plików na serwer FTP (a więc sukces;)), korzystanie z IRC-a (IRCjR) czy też pingowanie. I tak Dziadek XT Sanyo San zaistniał w globalnej pajęczynie…

Powiedzcie sami, czyż takie projekty nie są piękne?

IMG_0328