Oto „świeżo upolowany” przeze mnie Commodore 64 „ALDI”. 😉 Czytałem o nim, słuchałem o nim i w końcu udało mi się go zdobyć. Oczywiście nie jest to „biały kruk” na miarę C65, ale powiem szczerze, że trochę zajęło mi żeby znaleźć egzemplarz w zadowalającym stanie. Kiedy do mnie dotarł nie wyglądał tak dobrze jak teraz, ale nie aż tak źle, żeby kwalifikowało się to na sesję „przed-i-po”.

Obudowa została gruntownie umyta, bo tylko tyle wymagała. Gorzej było z klawiaturą, która dość mocno ucierpiała z powodu promieniowania. Na szczęście skutecznie udało się ją przywrócić, jak mi się wydaje, do stanu pierwotnego.

DSC03645

Czy i jeżeli tak to dlaczego Commodore 64 w tej wersji jest taki wyjątkowy?

DSC03636

Otóż moim zdaniem jest i to co najmniej z kilku dosyć interesujących powodów oraz różnych opinii i kontrowersji z nim związanych.

DSC03650

Oficjalnie podawaną datą wprowadzenia tego modelu na rynek jest rok 1987, a więc jakieś 5 lat od premiery komputera Commodore 64, który przecież światło dzienne ujrzał w roku 1982.

DSC03649

Myślę, że większość zna dobrze sieć sklepów pod nazwą „ALDI” i pewnie wszystkim nam nazwa ta kojarzy się z naszym sąsiadem zza zachodniej granicy, czyli Niemcami.

DSC03646

I słusznie. Bo od nazwy tej sieci właśnie pochodzi nazwa tego modelu C64.

DSC03647

Co ciekawe, nazwa ta nie była nigdy wskazana jako nazwa oficjalna. Z tego co wiem, to tak naprawdę dopiero po pięciu latach od premiery, czyli w roku 1992, nazwę tę temu modelowi nadano w czasopiśmie 64’er tylko i wyłącznie po to, aby odróżnić go w jakiś sposób od pozostałych wariantów tego komputera.

DSC03641

Większość źródeł podaje, iż model ten sprzedawany był wyłącznie w sklepach tej sieci. Spotkałem się jednak również z opiniami, że komputery te można było kupić w analogicznym okresie również w innych sklepach, w tym w sieci Quelle. Zgodne są natomiast opinie, że był on wyłącznie dostępny u naszych zachodnich sąsiadów.

Jako ciekawostkę dodam tylko, że pierwszy sklep tej sieci w Polsce otwarty został w 2008 roku, a więc niestety zbyt późno, abyśmy mogli w naszym kraju nabyć model tego komputera wprost z półki sklepowej. 😉

Największą ciekawostką związaną z tym modelem jest moim zdaniem fakt, że komputery te produkowane były w Stanach Zjednoczonych.

Zwróćcie proszę uwagę na naklejkę umieszczoną na spodniej części obudowy, która jednoznacznie to potwierdza.

DSC03643

Podobno można trafić na model który wygląda jak „ALDI”, ale wcale nim nie jest. Co je odróżnia? Otóż właśnie kraj w którym zostały wyprodukowane.

Istnieją opinie, iż te które wyglądają jak „ALDI” ale produkowane były w Niemczech, to późniejsza wersja tego komputera montowana rzeczywiście na zachodzie Europy, ale nie sprzedawana już w tej sieci marketów.

Oba warianty poza naklejką na spodzie obudowy odróżnia jeszcze materiał z którego wykonany jest sticker z napisem Commodore 64. Zamiast metalowej tabliczki, w wersji naszych „biednych” przyjaciół z zachodu dostajemy już zwykłą naklejkę. Ach ci oszczędni Niemcy … 😉

Jak poznać czy komputer który mamy to właśnie „ALDI”? Oto kilka wskazówek, zaczerpniętych z obserwacji poszczególnych wariantów, blogów, forów internetowych i innych ogólnodostępnych źródeł.

  • Miejsce produkcji (informacja zawarta na spodniej części obudowy) – bezwzględnie USA,
  • Numer seryjny rozpoczynający się od znaków CA4 …,
  • Sticker z napisem Commodore 64 – metalowy,
  • Brak opisów portów na tylnej stronie obudowy,
  • Dioda Power – kolor czerwony,
  • Klawiatura starego typu w jasnym kolorze ze znakami specjalnymi umieszczonymi na froncie klawiszy.

Jedynie Niemcy podobno uważają, że model ten jest nadal łatwo dostępny i popularny. Przyznam się szczerze, że bezskutecznie szukałem tego modelu na niemieckich serwisach aukcyjnych, a znalazłem … no nie wiem czy mi uwierzycie. W Wejherowie. .;-)