Sobotnie, przyjemnie leniwe popołudnie. Z kuchni dochodzą zapachy wspaniałości pichconych przez moją lepszą połowę. W pokoju obok, plastikowymi szabelkami radośnie okładają się po głowach moje młodsze pociechy. A ja leniwie przeglądam posty na „Buniu”. Typowa polska sielana…  No cóż, znacie mnie dobrze i wiecie że nie zanudzałbym Was takim słodkim pierdzeniem, tak więc w tym momencie następuje „Ding-dong” dzwonka do drzwi. Otwierając zamek zastanawiałem się jak spławię owych „Świadków Królestwa”, bo któż porządny mógłby szwendać się niezapowiedziany w  sobotnie popołudnie? Lecz za drzwiami stał sąsiad z paczką.
Znacie dobrze te momenty – szybki rachunek sumienia czy ja coś zamawiałem. Nie. A skąd Panie ta paczka, kurier ją Panu dał? Nie, to ma być niespodzianka – uśmiechnął się starszy sąsiad, wycofując się powoli w głąb korytarza. Trzymając pakunek w ręku zastanawiałem się czy kiedyś, w latach tzw. „młodzieńczego buntu”, nie zrobiłem mu (lub jego bliskim) czegoś złego i teraz nie chce odwdzięczyć mnie się paroma gramami „Semtexu”. Paczka była nadspodziewanie lekka. Spojrzałem na etykietę:

skalm_adr

Z tej firmy nic raczej nie zamawiałem… No dobra, ale raczej w takim razie nie jest to „Semtex”. Powoli, na bezdechu rozciąłem nożem sapera folię zabezpieczającą pakunek.
Następnie rozerwałem paczkę na strzępy. Moim oczom ukazał się takowy widok:

img_4545

Pod spodem znalazłem list o następującej treści:
„Drogi Kolego Sebastianie,
przesyłam komputer, który od początku był robiony z myślą o Tobie, oraz prowadzonym przez Ciebie Portalu SaveTheFloppy, którego jestem wielkim fanem. Mam nadzieję że się Tobie spodoba. Poza nowymi kolorami, naklejką oraz specjalnym ekranem startowym …. Ups 🙂 Wygadałem się 🙂 (podłącz go w końcu, zamiast czytać to zobaczysz). Komputer jest w pełni oryginalny. Zamysłem tego projektu było „upiększenie” wersji fabrycznej. I mam nadzieję że cel został osiągnięty. Życzę Ci miłego użytkowania.
pozdrawiam serdecznie

Darth Skalmar

ps. Kiedy  skończyłem przeszło mi przez myśl, czy nie zostawić go jednak dla siebie. Ale zbyt wiele osób widziało dla kogo jest przygotowywany. Tak więc mówi się trudno. Będę musiał zrobić sobie inny :)”.
Kiedy już otarłem swe lica ze spływających (ze wzruszenia – serio) łez, zdjąłem z szafy mój ulubiony monitor Commodore 1701 i podłączyłem doń, jak się okazało – mojego, pięknego „customa”.
img_4560

Zaświecił od pierwszego „kopnięcia”. Ekran startowy został zmodyfikowany w wyniku (jak się później dowiedziałem) wspólnych „manipulacji” z Sebastianem z RetroLab-u – któremu również pragnę w tym miejscu podziękować.
Kolory zostały zmienione na czerwono-niebieskie, czyli „portalowe”, a napis głosi: „*SAVETHEFLOPPY SPECIAL EDITION*”. Pięknie!
img_4564

Dopiero teraz zacząłem przyglądać się samemu komputerowi. Jest to C64, w wersji C. Obudowa została polakierowana na kolory: cześć górna – niebieski, część dolna – czerwony. Klawiatura pozostała bez zmian.

img_4567

img_4568

img_4569

Co prawda nie jestem lakiernikiem, ale według mnie sprzęt został polakierowany naprawdę dobrze, modyfikacja wygląda profesjonalnie.
Skalmar celowo nie wykonał ostatniej „impregnacji” lakierem bezbarwnym, co sprawiło że obudowa nabrała specyficznej struktury.

img_4558

Wymienione zostały wszystkie tabliczki (wyprodukowane przez Krzysztofa Odachowskiego, Fanpage FB [Kliknij]) , zarówno na górnej części obudowy, jak i znamionowa, na spodzie. I wygląda to doskonale!

img_4572

img_4571

Na tabliczce znamionowej wyczytać możemy datę renowacji, numer seryjny, oraz nazwę „renowatora”.

img_4570

Niesamowitym smaczkiem jest również ta plomba-hologram, zapewniająca o oryginalności posiadanego przeze mnie egzemplarza.

img_4549

Dioda „zasilania” została wymieniona na niebieską – rzecz jasna świetnie zgrywając się z kolorem górnej części obudowy.

img_4555

Według mnie sprzęt wygląda naprawdę niesamowicie. A możliwość posiadania takiego „spersonalizowanego” egzemplarza może sprawić naprawdę wiele radości właścicielowi.
Mnie w każdym razie sprawiła. Za co bardzo Tobie, Drogi Skalmarze, dziękuję!

ps. jeśli jesteście zainteresowani wykonaniem egzemplarza „pod Was”, napiszcie do Skalmara.
To bardzo miły człowiek.

adres email: leszek@savethefloppy.com


FanPage FB: [Kliknij]

img_4546

img_4575

img_4557

img_4576