W latach 80 gry do mojego Spectruma +  kupowałem na Giełdach. I kochałem te miejsca – ten gwar, zapach smażących się, ruskich czternastek, kakofonię dźwięku dziesiątek pokey-ów, SID-ów, Yamaszek,  i brzęczyków. Bliskość ludzi dzielących moją pasję, którą w owych czasach niewielu rozumiało. No i soft, w przystępnych cenach, po kilka(naście) gier na jednej stronie kasety C-60 (wiem, to nieetyczne). Wiecie czego tylko tak naprawdę mi brakowało? Tych kolorowych, pachnących okładek-wkładek, które widywałem w „giełdzianych” egzemplarzach Sinclair User.

Od lat 80 zmieniło się dużo, upadła tzw. „Komuna”, nastały czasy wielkiego kapitału. Nam przybyło latek i centymetrów, zarówno w obwodzie klatki piersiowej jak i grubości portfela. Również nasz świat,  dzięki opleceniu go siecią stał się wirtualnie mniejszy. I dzięki temu mamy dostęp np. do ofert sprzedaży cudownych, oryginalnych tytułów na ZX Spectrum. Medium? Ebay, choć coraz częściej facebookowe grupy sprzedaży. Sprzedają z reguły Anglicy, to Oni przecież mieli to niebywałe szczęście, że Sir Clive był ich rodakiem.

Tak, warto spełniać marzenia z dzieciństwa.

Nadawcą mojej ostatniej paczki był Steven, przesympatyczny mieszkaniec Newcastle. Kupiłem od Niego 15, wybranych z listy kaset. Mega „bargain”, każdy z tytułów tylko po Funta! 10 Szterlingów natomiast zapłaciłem za przesyłkę do naszego Kraju. Ale i tak się opylało!
Paczka przyszła zapakowana zgodnie z wszystkim prawidłami zabezpieczeń przeciwko pocztowym kopaczom w sortowniach – obwinięta folią bąbelkową i doskonale zaklejona taśmą.

 

Ale dlaczego akurat te tytuły wybrałeś, Bachu? 

 1. Beach Headbronimy wyspy za pomocą wielkiego działa – jeden z pierwszych tytułów w jakie grałem w sopockim salonie gier „Hoozy”.
 2. Xevious lecimy statkiem kosmicznym do góry i strzelamy, do dwóch graczy naraz – dużo grałem, w multiplaya na jednej klawiaturze ‚Plusa” z moim Przyjacielem, Grzegorzem.
 3. Hobbit – przygodówka tekstowa w tolkienowskim świecie –  jedna z pierwszych przygodówek tekstowych jakie widziałem.
 4. Glider Rider – latamy lotnią i jeździmy motorem – Genialna muzyka na AY-eka! (https://www.youtube.com/watch?v=soiL4PNTLYc)
 5. Tir na Nog – przygodówka w klimatach celtyckich – Tytuł zapamiętany z „Bajtka”
 6. PopEye – duże postacie, chodzimy marynarzem – za styl przypominający The Trap Door
 7. The Empire Fights Back –  Imperium Kontratakuje – byłem (i jestem) fanem „Star Wars”, ten tytuł ogrywałem na maxa…
 8. Alchemist – jesteś czarnoksiężnikiem (możesz zmienić się w orła) i szukasz przedmiotów w zamku – jedna z pierwszych gier w które grałem na Spectrumie. Ładunek nostalgii +10000.

 9. Lotus Esprit Turbo – wyścigi Lotusów – jako ciekawostka, bo wersja Amigowa była genialna
 10. 3D Tanx – strzelamy do czołgów – bo kocham firmę Dk’tronics!
 11. Double Dragon II – walczymy na ulicach, do dwóch graczy – jedna z pierwszych bijatyk z coopem multi w jakie grałem.
 12. Dictator – jako dyktator rządzimy bananową republiką – jedną z moich pierwszych gier była … spolszczona wersja Dictatora!
 13. Bosconian – strzelamy statkiem w kosmosie – świetna muzyka na AY-eka! I całkiem dobra gra.

  14. Power Drift – szalone wyścigi – dobre wyścigi na ZX-a. Ładne wydanie!


  15. Kung-Fu Master – walczymy w świątyni Kung-Fu – jedna z pierwszych gier w które grałem na sopockich Arcade-ówkach „U Franka”.

  Tak BTW, jeśli chcecie jeszcze raz poczuć „giełdowy” klimat, zapraszam Was 04.11.2017 do warszawskiego klubu „Riviera Remont” na „Giełdę Bajtka (powered by Giełda80/90)! Weźcie Wasze Spectrumy, Amigi i ST-ki. Pohandlujemy trochę 😉